v=0.2*10^8 м/с I=10^-3 A q=1.6*10^-19 Кл t=3600 c d=2*10^-3 м n=? N=?===I=q*n*S*vS=π*d²/4n=4*I/(q*π*d²*v)=4*10^-3/(1.6*10^-19*3.14*4*10^-6*0.2*10^8)≈10^14 [1/м3]N=n*V=n*S*LL=v*tN=n*π*d²*v*t/4=10^14*3.14*4*10^-6*0.2*10^8*3600/4≈2.26*10^19 шт==================================================