УрокЛюдські чеснотиТема: Людські чесноти.Мета: Розширювати знання учнів про людські чесноти. Формувати навичок культурної поведінки; дружні відносини між людьми. Розвивати вміння аналізувати та робити висновки. Виховувати бажання дотримуватись високих морально-етичних норм, прагнення виробити у собі кращі людські якості: працелюбність, чуйність, делікатність, милосердя.Обладнання: Малюнок мудреця, макет дерева, листочки із заповідями.Хід урокуІ. Організаційна частинаВітання гостейМи Вам рад, люди добрі!І вітаєм щиро Вас.І запрошуєм ласкавоНа урок в четвертий клас.ІІ. Перевірка домашнього завдання.Підручник с. 21-22.Назвіть людські чесноти.Що означає, шанобливо ставитись до себе і до інших?ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.Вступне слово вчителя. С.36Твори добро Л.ІвановаТи добро лиш твори повсюди,Хай тепло твої повнить груди.Ти посій і доглянь пшеницю,Ти вкопай і почисть криницю,Волю дай. Погодуй пташину,Приласкай і навчи дитину,Бо людина у цьому світіЛиш добро повинна творити.Отже, девіз уроку: Твори добро!”Сьогодні до нас н урок завітав професор Академії людських чеснот – Мудра Сова. Він буде нас навчати, давати цікаві завдання, розповідати різні історії. Професор дуже прагне допомогти нам виробити в собі кращі людські якості: працьовитість, чуйність, щедрість, чемність, сміливість, відповідальність.ІV. Вивчення нового матеріалу.Робота з підручником.Опрацювання вірша Л.Забашти “Людина починається з добра”.Прочитайте вірш вголос.Яка основна думка вірша?Як ви її розумієте?Поясніть слова “вища правда”.Що відрізняє людину від тварини? (мова, мислення, праця).Розповідь учителя.Все у світі здобувається людською працею, зводяться будівлі, будуються заводи, фабрики, вирощується хліб і до хліба. І все це для людини, щоб вона була сита, здорова, весела і щаслива. А без труда нема плода, - так каже народна мудрість. Та для такого, щоб усе це було на землі, люди трудились віками, праця і зробила людину розумною.Робота зі “Скарбничкою мудрості”.Згадайте прислів’я про працьовитих і лінивих. Чого вони вчать, що висміюють?Без охоти нема роботи.Маленька праця краща за велике безділля.Хочеш їсти каліф, не сиди на печі.Праця годує, а лінь марнує,Навчання і труд поруч ідуть.Лінивому завжди ніколи.Яку людську чесному ми оберемо для себе?Працьовитість.Створення проблемної ситуації.Як ви оціните бездіяльність старших дітей і перехожих? (Байдужість)Як би ви вчинили на їх місці?Фізкультхвилинка.Встаньте, діти, посміхніться.Землі нашій поклоніться.За щасливий день вчорашній.І до сонця потягніться.Венерном покрутіться.Раз присядьте, два присядьтеІ за парти тихо сядьте.Робота з підручником.Опрацювання оповідання В. Сухомлинського “Байдужість”.Прочитайте мовчкиЧому оповідання так називається?У чому проявилася байдужість хлопців?Як ще можна оцінити вчинок підлітків? (хуліганство)Придумайте інший можливий хід подій.Читання в особах.V. Робота в зошитах (с.2.)VІ. Закріплення знань, умінь і навичок.Розв’язування морально-етичних завдань.Професор у своїй скриньці приніс нам задачі не на додавання, а на людяність.Як вчинив Сергійко?Як можна назвати поведінку однокласників Оленки?Чи можна сказати, що Петрик допитливий хлопчик? (Він просто невихований)Чому?Невже жаба дорожча за дружбу?“Співчуття до тварин настільки пов’язане з доброю натурою, що можна напевне стверджувати: “Той, хто жорстви до тварин, не може бути добрим”. – писав Жак Поль.Складання дерева життя.Перед вами макет дерева. Воно сухе і мертве. Зараз ми вдихаємо в нього життя і силу. У вас на партах заповіді життєтворця, написані на листочках, дерева. Прочитайте їх і прикріпіть листочок. (Діти беруть листочки, читають заповіді, прикріплюють до дерева).Наше деревце затріпотіло зеленим листячком від ваших добрих сердець і тепли слів.Заповіді с. 323. Робота з кулькою.Ось у мене червона кулька. Вона символ небезпеки.На смужці паперу напишіть свої шкідливі звички, негативні риси характеру, які вам н подобаються, заважають жити.