a) Mr(Na2O) = 62ω(Na) = 2Ar(Na)/Mr(Na2O) =2*23/62=0.7419m(Na) = m(Na2O)*ω(Na) = 372 г*0,7419 = 276 гб) Mr(Al2O3) = 102ω(Al)=2Ar(Al)/Mr(Al2O3) = 2*27/102 = 0,5294m(Al) = m(Al2O3)*ω(Al) = 408 r*0,5294 = 216 rв) Mr(Fe2O3) = 160ω(Fe) = 2Ar(Fe)/M(Fe2O3) = 2*56/160 = 0,7m(Fe) = m(Fe2O3)*ω(Fe) = 116 r*0,7 = 81,2 г